این طرح با حضور پروفسور پرویز کردوانی پدر علم کویر شناسی، غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی، حشمت الله عسگری معاون استاندار و دیگر مسئولان سمنان افتتاح شد.

وی افزود: طرح پژوهشی اجرایی مالچ ریگی، به صورت مشارکتی اجرا شده و ۷۰ درصد هزینه اجرای طرح را منطقه ویژه اقتصادی گرمسار پرداخت کرده است و این طرح درمحدوده عوارضی اتوبان گرمسار – قم و در کنار اراضی منطقه ویژه اقتصادی گرمسار و به صورت پایلوت در وسعت 3۰ هکتار اجرایی شده است.

علی ترابی در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: مالچ ریگی به عنوان روشی کاربردی و با هزینه پایین برای مقابله با فرسایش بادی، گرد و غبار و بیابانزایی برای اولین بار در قالب طرح پژوهشی اجرایی در بخشی از منطقه بیابانی گرمسار به پیشنهاد پدر علم کویرشناسی اجرا شده است. طرح پژوهشی اجرایی مالچ ریگی به روش پاشش پرتابی انجام شده که براساس پژوهش‌ها، عملکرد مناسب و هزینه کم دارد.

به گفته وی، برای هر هکتار اجرای این پروژه برای نخستین بار در کشور هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای هر هکتار هزینه شده است.

ترابی تصریح کرد: سازگاری با طبیعت، دائمی بودن و داشتن دوام و مقاوم در برابر تابش نور خورشید، بی نیازی از آب، طبیعی و آسان بودن اجرا و امکان اجرا در طول سال، افزایش نیافتن دمای محیط، کاهش میزان تبخیر از سطح خاک، کاهش فرسایش آبی و هزینه کمتر نسبت به استفاده از مالچ‌های نفتی یا شیمیایی از مزایای مالچ ریگی است.

فرسایش بادی سالانه ۵۰ میلیارد ریال به زیرساخت‌های استان مانند کشاورزی، جاده‌ها، پوشش مرتعی، زیست محیط و بهداشت خسارت می‌زند.

این طرح پژوهشی اجرایی، با هدف بیابان زدایی در محدوده استان سمنان، عوارضی اتوبان گرمسار – قم و در وسعت ۵۰ هکتار اجرا شده است.

شهرستان گرمسار با داشتن ۲۸۴ هزار و ۷۰۰ هکتار اراضی کویری یکی از مناطقی است که هر سال با وزش باد‌های موسمی ۱۲۰ روزه دچار مشکلات فراوانی می‌شود و مالچ پاشی نقش مؤثر در کاهش مشکلات آن دارد.

رئیس اداره بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در حاشیه افتتاح طرح مالچ ریگی گفت: در شرایطی که در منطقه بیابانی قابلیت تثبیت زیستی وجود ندارد، مانند اراضی رسی، نمکی، اراضی شور و پف کرده به علت وجود میزان زیاد املاح در خاک و یا دور بودن از منابع آبی، برای جلوگیری از فرسایش بادی روش مالچ پاشی استفاده می‌شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published.
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>