خانهmainتحول عظیم در سرمایه گذاری و رونق اشتغال و توسعه تجارت

تحول عظیم در سرمایه گذاری و رونق اشتغال و توسعه تجارت

تحول عظیم در سرمایه گذاری و رونق اشتغال و توسعه تجارت

ایران کشوری توانمند با فرهنگ غنی، استعدادهای درخشان و دانش فنی بسیار بالا و منابع خدادادی فراوان و تنوع اقلیم می‌باشد، لذا اگر درجهت سازندگی، ساخت و تولید، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی شود، در مدت‌زمان کوتاهی می‌تواند به یکی از قطب‌های صنعتی-تولیدی منطقه تبدیل شود و در چنین شرایطی است که قابلیت رقابت در زمینۀ اقتصادی در سطح جهانی فراهم می‌گردد. جذب سرمایه در مناطق مختلف و بنا به مقتضیات آن منطقه، مستلزم شناسایی پتانسیل‌های موجود از قبیل نیروی انسانی، فرهنگ، منابع و امکانات مالی، توانمندی‌های اجتماعی، توانمندی‌های صنعتی و زیرساخت‌های لازم است تا برنامه‌ریزی لازم برای جذب سرمایه و سرمایه‌گذار صورت پذیرد. از سوی دیگر امنیت سرمایه و سرمایه‌گذار امری بدیهی می‌باشد و ضروری است که شرایط مطلوب برای آن ایجاد شود که این امر نیاز به فعالیت گروهی و هماهنگی دستگاه‌های مختلف محلی و منطقه‌ای و ملی دارد که علاوه بر تأمین امنیت سرمایه و سرمایه‌گذار، منافع و امنیت ملی کشور هم محفوظ مانده و معادلۀ برد–برد را برای طرفین حاصل نماید. بنابراین برای جذب سرمایه و سرمایه‌گذار در هر منطقه لازم است که هم‌زمان در چند جبهه فعالیت نمود تا علاوه بر امنیت سرمایه ریسک سرمایه‌گذاری نیز کاهش یابد.

سازمان‌ها و ادارات دولتی ذی‌ربط بایستی همکاری و هماهنگی لازم را برای جذب سرمایه و سرمایه‌گذار در زمینۀ صدور مجوزها و پرداخت تسهیلات و حذف مقررات دست‌وپاگیر با جدیت تمام انجام دهند تا سرمایه‌گذار تشویق به سرمایه‌گذاری بیشتر شود. مضاف بر این، کلیۀ تشکیلات و گروه‌های سیاسی منطقه بایستی فارغ از تفکرات و سلایق تشکیلاتی و سیاسی مطابق با آرمان‌های ملی به مقولۀ توسعه و پیشرفت منطقه پرداخته و از ورود به مسائل جناحی در برخورد با سرمایه‌گذار پرهیز نمایند.

نکتۀ اساسی که باید به آن توجهی خاص نمود آن است که تکنولوژی بدون سرمایه پایدار نبوده و سرمایه بدون تکنولوژی نیز هدر خواهد رفت. پیشرفت تکنولوژی موجب افزایش هرچه بیشتر سرمایه است و اگر سرمایه‌گذار اهمیت بیشتری برای تکنولوژی قائل گردد، آن زمان سرمایه‌گذاری سود افزون‌تری را در بر خواهد داشت. جذب سرمایه وقتی امکان‌پذیر است که تکنولوژی داشته باشیم. از سوی دیگر اگر خواهان رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار هستیم باید بدانیم که دولت نمی‌تواند هم سیاست‌گذار باشد و هم مجری، دولت و مجلس باید در تدوین و تصویب قوانین و مقررات به‌گونه‌ای اقدام نمایند که ضمن تسهیل در امر سرمایه‌گذاری، راه سوءاستفادۀ احتمالی و انحصار بسته شود. متأسفانه یکی از موانع اصلی در رسیدن به هدف برنامۀ چشم‌انداز بیست‌ساله، واگذارنمودن بخش اجرا به شرکت‌های دولتی و نیمه‌دولتی می‌باشد که ابتکار عمل را از سرمایه‌گذار بخش خصوصی سلب کرده است. از وظایف مهم دیگر دولت آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم برای اجرای پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری است که می‌توان به ایجاد تأسیسات زیربنایی شامل آب، برق، گاز، راه‌آهن، گمرک و… که شالودۀ اصلی تولید هستند، اشاره کرد که همان روشی است که در کشورهای پیشرفته و موفق دنیا اجرا شده است.

اکنون‌که به حول و قوۀ الهی و در سایۀ منویات مقام معظم رهبری و دعای خیر مردم و همکاری و همدلی مسئولین شهرستانی و استانی و ملی، منطقۀ ویژۀ اقتصادی شهرستان گرمسار در استراتژیک‌ترین نقطۀ استان و کشور واقع شده است، نوید یک تحول عظیم در زمینۀ سرمایه‌گذاری و رونق اشتغال و توسعۀ تجارت و صادرات غیرنفتی را برای کشور به همراه داشته و می‌تواند موجب مشارکت اقتصادی سرمایه‌گذاران و رونق اشتغال و تولید کشور به‌ویژه در استان‌های تهران، قم، سمنان، مازندران و گلستان با یک هم‌افزایی مؤثر شود. لذا این‌جانب به‌عنوان خدمتگزار مردم در مجلس شورای اسلامی آمادگی و افتخار دارم همسو با صاحبان سرمایه و متخصصان و مسئولین در زمینۀ سرمایه‌گذاری و اشتغال و بهبود محیط کسب‌وکار و تولیدی و رونق اقتصادی که مطابق با منویات مقام معظم رهبری و سیاست‌های ابلاغی از سوی معظم له و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و سند چشم‌انداز بیست‌سالۀ نظام است گام‌های مؤثر و مفیدی برداریم. انشاءالله

غلامرضا کاتب

نمایندۀ مردم شریف شهرستان‌های گرمسار و آرادان

و عضو هیئت‌رئیسۀ مجلس شورای اسلامی