خانهمعرفی منطقه ویژهطرح جامع منطقه ویژه

طرح جامع منطقه ویژه

مطالعات طرح جامع منطقۀ ویژۀ اقتصادی گرمسار توسط مهندسین مشاور فجر توسعه صورت پذیرفته است. در این مطالعات، بر اساس مدل Shift-Share ظرفیت‌های رشد صنعتی منطقه و امکان سرریز صنایع از قطب‌های صنعتی مجاور تعیین گردیده و پس‌ازآن به‌منظور شناخت مزیت‌های تولید صنعتی منطقه و تدقیق سرریز صنایع از قطبهای صنعتی مجاور، مزیت‌های نسبی تولید در محدودۀ منطقۀ ویژۀ اقتصادی گرمسار شناسایی شده و در ادامه به تحلیل تعاملات بین صنایع محدوده، شناخت خوشه‌های صنعتی پیشرو، خدمات پشتیبان تولید، صرفه‌های تجمیع صنایع و تحلیل بهره‌وری صنایع پرداخته شده است و درنهایت باتوجه‌به مطالعات مذکور و همچنین باتوجه‌به چشم‌انداز توسعۀ صنعتی استان در اسناد بالادستی و به‌وسیلۀ مدل تاکسنومی عددی به اولویت‌بندی فعالیت‌های اقتصادی در منطقۀ ویژۀ اقتصادی گرمسار پرداخته شده است. ماحصل کلی مطالعات رتبه‌بندی فرصت‌های سرمایه‌گذاری صنعتی در منطقه به شرح ذیل می‌باشد:

movag

۱٫ ساخت مواد شیمیایی و محصولات شیمیایی

۲٫ ساخت منسوجات و مصنوعات چرمی

۳٫ ساخت پوشاک، عمل‌آوری و رنگ‌کردن خز

۴٫ ساخت ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی طبقه‌بندی‌نشده در جای دیگر

۵٫ ساخت فلزات اساسی

۶٫ ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات طبقه‌بندی‌نشده در جای دیگر

۷٫ ساخت مبلمان و مصنوعات طبقه‌بندی‌نشده در جای دیگر

۸٫ ساخت رادیو و تلویزیون، دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی

۹٫ ساخت چوب و محصولات چوبی

۱۰٫ ساخت محصولات از لاستیک و پلاستیک

۱۱٫ ساخت محصولات غذایی و انواع آشامیدنی‌ها

۱۲٫ ساخت سایر تجهیزات حمل‌ونقل

۱۳٫ ساخت وسایل نقلیۀ موتوری، تریلر و نیم‌تریلر

۱۴٫ ساخت ابزار پزشکی، ابزار اپتیکی، ابزار دقیق و انواع ساعت

۱۵٫ ساخت کاغذ و محصولات کاغذی

 ۱۶٫ ساخت محصولات فلزی فابریکی به‌جز ماشین‌آلات و تجهیزات 

در ادامه باتوجه‌به سهم هریک از صنایع بالا توزیع متناسب باتوجه‌به استراتژی رشد مرحله‌ای انجام گردیده و طرح جانمایی صنایع در قالب چهار سایت و با طراحی معابر و سایر فضاهای کاربری پشتیبان طرح جامع منطقۀ ویژۀ اقتصادی گرمسار تدوین و مطابق سایت پلان زیر ارائه گردیده است. گفتنی است که باتوجه‌به موقعیت استقرار منطقۀ ویژه از منظر ترانزیت و لجستیکی فعالیت‌های انبارداری نیز از پتانسیل بسیار بالایی جهت سرمایه‌گذاری در منطقه برخوردار می‌باشند. 

23

اطلاعات مربوط به سطح و سطوح و نسبت‌های طرح جامع تدوین‌شده به شرح ذیل می‌باشد:

kk99
600

لازم به ذکر است باتوجه‌به عبور ریل راه‌آهن تهران به مشهد از محدودۀ منطقۀ ویژۀ اقتصادی گرمسار و کسر حریم راه‌آهن از اراضی منطقۀ ویژه جمع کل مساحت مندرج در جدول فوق کمتر از ۲۰۰۰ هکتار می‌باشد. لیکن باتوجه‌ به پیگیری‌های  انجام‌شده و مساعدت‌های صورت‌پذیرفته از سوی مقامات استان سمنان و شهرستان گرمسار اقداماتی برای الحاق اراضی دیگر در شمال منطقۀ ویژه در عوض کسر اراضی حریم راه‌آهن انجام گردید و بر همین اساس در حال حاضر کل مساحت منطقه ۲۰۰۰ هکتار می‌باشد. 

 استراتژی احداث و بهره‌برداری منطقۀ ویژه

باتوجه‌به وسعت زیاد محدودۀ طرح منطقۀ ویژۀ اقتصادی گرمسار و تنوع فعالیت‌های پیش‌بینی‌شده در طرح و کمبود منابع برای تکمیل کل منطقه بر اساس سیاست اعلام‌شده از سوی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، مقرر گردیده است تا از استراتژی احداث و بهره‌برداری مرحله‌ای برای طرح منطقۀ ویژۀ اقتصادی گرمسار استفاده شود. لذا با تقسیم‌بندی طرح به چهار فاز تفکیک‌شده، در نظر است تا در مقاطع زمانی مشخص عملیات اجرایی هر فاز انجام پذیرفته و پس از بهره‌برداری و کسب منافع از آن فاز، عملیات اجرایی فاز بعدی آغاز گردد. بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته باتوجه‌به اینکه ورودی اصلی منطقۀ ویژه در قسمت شمالی و ازطریق آزادراه تهران به مشهد می‌باشد، سایت ۲ منطقۀ ویژه به‌عنوان سایت پیشرو در عملیات اجرایی تعیین گردیده و پس‌ازآن به‌ترتیب سایت ۱ و ۳ و ۴ در دست اقدام خواهند بود.

سایت پیشرو در اجرای منطقۀ ویژه (سایت ۲)

باتوجه‌ به توضیحات قبل سایت ۲ منطقۀ ویژه واقع در جنوب آزادراه تهران به مشهد به‌عنوان سایت پیشرو انتخاب گردیده است و عملیات اجرایی در این سایت متمرکز می‌باشد.

557
558
559
d33