سوالات متداول در خصوص سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی گرمسار

Frequently Asked Questions – FAQ

نقش و کارکرد مناطق ویژه در اقتصاد کشور چیست؟

توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به منظور انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج با رویکردی جهادی، انعطاف پذیر، فرصت ساز، مولد، درون‌زا، پیشرو و برون‌گرا و با هدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز بیست‌ساله، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، به عنوان بند یازدهم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مصوب 29/12/1392 مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته است.

نقش و وظایف شورای عالی مناطق آزاد و ویژه چیست؟

به منظور ایجاد هماهنگی بین سازمان مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی، شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی متشکل از رییس جمهور (رییس شورا)، وزیران امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، امورخارجه، کشور، نفت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی، دادگستری و وزیر جهاد کشاورزی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و دبیرشورا تشکیل می شود.

دبیر شورای مذکور توسط رییس جمهور تعیین می شود.

وظایف و اختیارات هیات وزیران در قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی جمهوری اسلامی ایران در خصوص مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی به وزیران عضو شورای مذکور تفویض می شود.

تصمیم گیری در خصوص امور اجرایی موضوعات یاد شده به اعضای شورا به عنوان نمایندگان ویژه رییس جمهور و تصویب و اصلاح آیین نامه ها و مقررات مربوط به موضوعات یاد شده به وزیران عضو شورا تفویض می شود.

تصمیمات و مصوبات اکثریت اعضا یا وزیران عضو شورا (حسب مورد) در حکم تصمیمات رییس جمهور و هیات وزیران بوده و با رعایت ماده (19) آیین نامه داخلی هیات دولت قابل صدور است.

وظایف دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه چیست؟

دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ضمن نظارت بر امور این مناطق، به عنوان ساختار ستادی، اجرای مصوبات شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را پیگیری می نماید.

سازمان مسئول منطقه ویژه اقتصادی گرمسار کیست و چه وظایفی دارد؟

سازمان مسئول منطقه بر اساس مصوبه هیات وزیران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران می باشد.

آیا شرکت مدیریت منطقه ویژه اقتصادی گرمسار متعلق به دولت می باشد یا بخش خصوصی؟

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نیز به منظور تمرکز فعالیت های مربوط به طرح احداث و بهره برداری از این منطقه ویژه، شرکت مدیریت منطقه ویژه اقتصادی گرمسار را در تاریخ 11/07/1395 تاسیس و مسئولیت اجرای طرح را به آن شرکت واگذار نمود. لذا این شرکت دولتی محسوب می شود.

بودجه لازم برای احداث زیرساخت های منطقه ویژه اقتصادی گرمسار توسط چه کسی تامین می شود؟

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از محل منابع داخلی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و درآمدهای اختصاصی منطقه

دوره ساخت و بهره برداری کامل از منطقه ویژه اقتصادی گرمسار چند سال است؟

بر طبق برنامه ریزی صورت گرفته دوره ساخت کامل منطقه ویژه اقتصادی گرمسار 10 سال وپیش بینی برای تکمیل واگذاری  ها و بهره برداری کامل 20 سال می باشد

کاربری ها و فعالیت های مشخص شده برای منطقه ویژه اقتصادی گرمسار بر چه اساسی است؟

بر اساس طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی گرمسار که به تصویب شورای عالی مناطق آزاد و ویژه رسیده است

تفاوت مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در چیست؟

اجازه خرده فروشی محصولات ساخته شده در داخل منطقه به اتباع ایرانی، امکان صدور خودرو با پلاک اختصاصی منطقه، 15 سال معافیت مالیاتی، عدم نیاز به اخذ قبلی روادید برای اتباع خارجی جزو ویژگی های مناطق آزاد می باشد که در منطقه ویژه وجود ندارد.

امکان استفاده از تسهیلات ارزی از محل صندوق توسعه ملی، امکان فروش و انتقال قطعی زمین به اتباع خارجی، مدت توقف کالا و مواد اولیه در محدوده منطقه به صورت نامحدود با نظر سازمان منطقه از ویژگی های مناطق ویژه اقتصادی می باشد.

در سایر موارد مانند قوانین اشتغال اتباع خارجی، معافیت گمرکی برای کالاهای ساخته شده و تولید شده، صادرات کالا و تجهیزات، ورود کالای تجاری از منطقه به سرزمین اصلی، ترانزیت کالا از/ به مناطق، امکان مشارکت و سرمایه گذاری داخلی و خارجی و همچنین اشتغال نیروی انسانی، شرایط مناطق آزاد و ویژه مشابه یکدیگر می باشند.

چه صنایعی قابلیت پذیرش در منطقه ویژه اقتصادی گرمسار را دارند؟

صنایع مرتبط با فناوری های نو، صنایع چوب و انواع مصنوعات چوبی، صنایع غذایی، دارویی و تجهیزات پزشکی، صنایع نساجی، پوشاک و مصنوعات چرمی ، صنایع شیمیایی و پایین دستی پتروشیـمی، صنایع برق، الکترونیک و صنایع دانش بنیان، صنایع خودرو، قطعه سازی و مراکز نمایشگاهی خودرو، صنایع ریلی، واگن سازی، احداث نیروگاه انرژی های تجدید پذیر و صنایع تولیدی مرتبط

چه خدماتی قابلیت پذیرش در منطقه ویژه اقتصادی گرمسار را دارند؟

خدمات پشتیبان تولید، تعمیرگاه، انبار، پمپ بنزین، باربری، سردخانه و مراکز تعمیر و خدمات پس از فروش ماشین آلات، خدمات و مصالح ساختمانی، تعمیر و تجهیز ناوگان حمل و نقل

نحوه اخذ هزینه های عمومی ارائه خدمات توسط منطقه ویژه از واحدهای مستقر در منطقه چگونه و میزان آن چقدر است؟

براساس قانون، سازمان هر منطقه می تواند علاوه بر خدماتی که دستگاههای اجرایی ارائه می کنند، بهای خدمات عمومی، زیربنایی و مهندسی و تسهیلات مواصلاتی، انبارداری، تخلیه، بارگیری، بهداشتی، فرهنگی، ارتباطات، آموزشی و رفاهی را که راساً در منطقه ارائه می کند، از اشخاص حقیقی و حقوقی دریافت کند. تعرفه وجوه مذکور که باید متناسب با خدمات مربوط و با هدف حفظ موقعیت رقابتی هر منطقه باشد، توسط سازمان منطقه تنظیم و جهت تایید به شورایعالی ارائه می شود. شورا ظرف یک ماه نسبت به بررسی و تایید یا اصلاح تعرفه های مزبور اقدام کند، در غیر این صورت تعرفه های پیشنهادی تایید شده تلقی خواهد شد.

آیا واحدهای مستقر نیاز به پرداخت عوارض جداگانه به سایر دستگاههای دولتی دارند؟

خریدار موظف است هزینه انشعابات آب، برق، گاز و تلفن و هزینه تخصیص و مصرف برق، آب، گاز، فاضلاب، تلفن و سایر هزینه های ماهانه را نیز حسب مورد و تشخیص منطقه، به واگذارنده یا سازمان های دولتی پرداخت نماید. اخذ هزینه مجدد برای یک نوع خدمات انجام نمی شود.

اخذ مجوز استقرار صنایع و خدمات در منطقه شامل چه مراحلی می باشد؟

مذاکره اولیه با مدیریت سرمایه گذاری جهت بررسی دارا بودن شرایط لازم برای استقرار در منطقه

تکمیل پرسشنامه ایجاد واحدهای صنعتی و خدماتی و عمرانی منطقه ویژه گرمسار به مدیریت سرمایه گذاری منطقه (قابل دانلود از وبسایت منطقه)

بررسی طرح و اعلام تاییدیه به متقاضی

تعیین قطعه مورد نظر، کارشناسی و تعیین و اعلام قیمت به متقاضی

پرداخت 30% بهای زمین و تحویل چک های اقساط توسط متقاضی

عقد قرارداد واگذاری و تحویل زمین

نحوه صدور جواز تاسیس صنعتی در منطقه چگونه است؟

صدور جواز تاسیس مستلزم عقد قرارداد واگذاری زمین می باشد.

پس از عقد قراداد متقاضی نسبت به درج اطلاعات واحد صنعتی (که قبلاً آنها را طی پرسشنامه ایجاد واحدهای صنعتی و خدماتی و عمرانی منطقه ویژه گرمسار به مدیریت سرمایه گذاری منطقه ارائه کرده) در سامانه صدور مجوزهای صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت به آدرس Behinyab.ir اقدام می نماید.

لازم به ذکر است که در هنگام ثبت نام در این سامانه می بایست در قسمت تعیین نام استان عبارت «منطقه ویژه اقتصادی» و در قسمت تعیین شهرستان عبارت «گرمسار» انتخاب گردد.

پس از ثبت اطلاعات، جواز تاسیس صنعتی در اسرع وقت توسط مدیریت منطقه صادر و به متقاضی ارائه می گردد.

نحوه صدور پروانه بهره برداری صنعتی در منطقه چگونه است؟

پس از احداث کارخانه و نصب ماشین آلات، با توجه به ظرفیت ماشین آلات نصب شده و خطوط تولید، ظرفیت تولید محصولات محاسبه و در پروانه بهره برداری که توسط مدیریت منطقه صادر  می شود درج می گردد.

آیا برای تولید محصولات دارویی نیاز به مجوز وجود دارد؟

در صورت شامل شدن محصولات در حوزه محصولات دارویی، متقاضی نیازمند اخذ تاییدیه های لازم از سازمان غذا و دارو می باشد.

ارزش مجوزهای صادره توسط منطقه برای فعالیت های صنعتی و اقتصادی در مقایسه با مجوزهای صادره سایر دستگاه های دولتی به چه میزان است؟

مجوزهای صادره توسط مدیریت منطقه به لحاظ قانونی معادل مجوزهای صادر توسط سایر دستگاه های اجرایی کشور در کلیه زمینه های اقتصادی، عمرانی، ساختمانی و فرهنگی و آموزشی و خدماتی در محدوده منطق ویژه اقتصادی گرمسار می باشد.

مجوزهای صنعتی و خدماتی در منطقه توسط چه سازمانی صادر می شود؟

سازمان مسئول منطقه – شرکت مدیریت منطقه ویژه اقتصادی گرمسار

آیا صنایع متقاضی استقرار در منطقه نیاز به مجوز جداگانه از سازمان حفاظت از محیط زیست دارند؟

خیر. بر اساس قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی، صدور مجوز برای انجام فعالیت های اقتصادی، عمرانی، ساختمانی و فرهنگی و آموزشی و خدماتی مطابق سیاست ها و مقررات دولت و در چارچوب طرح جامع و کالبدی مصوب هر منطقه در اختیار سازمان مسوول آن منطقه می باشد.

آیا امکان احداث نیروگاه انرژی های تجدید پذیر در منطقه وجود دارد؟

بله

آیا امکان استقرار نیروگاه های مقیاس کوچک (CHP) در منطقه وجود دارد؟

بله و شرکت مدیریت منطقه تسهیلات ویژه ایی را برای واگذاری زمین در این گونه سرمایه گذاری ها قائل گردیده است.

نحوه حمایت از سرمایه گذاری خارجی در منطقه ویژه اقتصادی گرمسار چگونه است؟

براساس قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی و با لحاظ شرایط مندرج در این قانون، اصل سرمایه خارجی و منافع آن یا آنچه که از اصل سرمایه در کشور باقی مانده باشد قابل انتقال به خارج می‌باشد

آیا امکان خرید زمین در منطقه توسط اتباع خارجی وجود دارد؟

بله. ثبت شرکت و یا شعب نمایندگی شرکتهایی که قصد فعالیت در منطقه را دارند منصرف از میزان مشارکت سهام داخلی و یا خارجی آنها و همچنین ثبت مالکیتهای مادی و معنوی در منطقه امکان پذیر و بر عهده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشد.

آیا سرمایه گذاری مشترک خارجی مشمول معافیت های خاص خواهد شد؟

در صورت سرمایه‌گذاری با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی (دارای مجوز از سازمان سرمایه‌گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران)، به‌ازای هر پنج‌درصد (5%) مشارکت سرمایه‌گذاری خارجی به میزان ده‌ درصد (10%) و حداکثر تا پنجاه‌درصد (50%) به نسبت سرمایه ثبت و پرداخت شده اضافه می‌شود (در دوره ای که جمع درآمد مشمول مالیات واحد، معادل سرمایه ثبت و پرداخت‌شده می باشد).

وظایف گمرک جمهوری اسلامی ایران و حدود اختیارات آن در منطقه چیست؟

کلیه وظایف و اختیارات یک گمرک مستقل در کشور

نحوه محاسبه و پرداخت حقوق ورودی گمرکی در مناطق ویژه چگونه است؟

کالاهای تولید یا پردازش شده در منطقه هنگام ورود به سایر نقاط کشور به میزان مجموع ارزش افزوده و ارزش مواد اولیه داخلی و قطعات داخلی به کار رفته در آن مجاز و تولید داخلی محسوب و از پرداخت حقوق ورودی معاف خواهد بود.

تعیین میزان ارزش افزوده هر محصول تولید شده در منطقه بر عهده کمیسیونی مرکب از نمایندگان وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، گمرک ایران، دبیرخانه و منطقه است که در محل دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه تشکیل می شود.

پس از تعیین میزان ارزش افزوده و میزان مواد اولیه خارجی بکار رفته در هر محصول، حقوق ورودی قابل پرداخت به ازای هر واحد کالا، متناسب خواهد بود با تعرفه مقدار مواد اولیه خارجی بکار رفته در آن منهای ارزش افزوده ایجاد شده.

 تعرفه گمرکی هر یک از مواد اولیه وارداتی براساس میزان مصرف شده آن ماده اولیه در محصول و بر اساس کتاب مقررات صادرات و واردات توسط گمرک ج.ا.ا دریافت می شود.

تعرفه گمرکی قابل پرداخت محصول، معادل مجموع تعرفه گمرکی مواد اولیه وارداتی بکار برده شده در آن می باشد.

ارزش مجموع مواد اولیه خارجی بر اساس نرخ تسعیر ارز رسمی کشور و با ارائه پروفورم تامین کننده خارجی محاسبه می شود.

آیا برای واردات به منطقه نیاز به ثبت سفارش می باشد؟

خیر.

آیا ماشین آلات و تجهیزات تولید شامل معافیت گمرکی است؟

بله. ماشین آلات و تجهیزات مادامی که در داخل منطقه ویژه هستند از معافیت گمرکی برخوردارند

آیا امکان واردات ماشین آلات مستعمل در مناطق ویژه اقتصادی وجود دارد؟

بله

اخذ کارت بازرگانی برای واحدهای صنعتی داخل منطقه در چه مرحله ای امکان پذیر است؟

پس از عقد قرارداد با منطقه، ثبت شرکت حقوقی و اخذ جواز تاسیس صنعتی از منطقه

آیا برای واردات ماشین آلات مستعمل نیاز به مجوز خاصی هست؟

خیر

نحوه ترخیص کالاها از گمرک منطقه چگونه است؟

فعالیت گمرک منطقه کاملاً مشابه سایر گمرکات کشور می باشد

آیا امکان ترانزیت کالا از گمرکات کشور به منطقه و بالعکس وجود دارد؟

بله. بر اساس قانون گمرک جمهوری اسلامی ایران مکلف است تقاضای صاحبان کالا را برای ترانزیت کالا و حمل مستقیم از سایر مبادی ورودی به مناطق، پذیرفته و تسهیلات لازم را از این جهت فراهم نماید.

آیا امکان نگهداری اقلام در انبارهای منطقه وجود دارد؟

بله.

مهلت توقف کالاهای وارداتی به منطقه چه میزان بوده و آیا کالاهای وارداتی به منطقه مشمول کالای متروکه می شود؟

مهلت توقف کالاهای وارد شده به منطقه با تشخیص مدیریت منطقه است. ضوابط مربوط به توقف کالا در اماکن و محوطه های منطقه توسط سازمان تعیین و اعمال می گردد.

آیا امکان ترخیص تدریجی اقلام وارداتی به منطقه یا واگذاری جزیی آن به دیگران وجود دارد؟

بله. همچنین واردکنندگان کالا به منطقه می توانند تمام یا قسمتی از کالاهای خود را در مقابل قبض انبار تفکیکی معامله که توسط سازمان منطقه صادر خواهد شد به دیگران واگذار نمایند. در این صورت دارنده قبض انبار تفکیکی، صاحب کالا محسوب خواهد شد.

صادرات محصولات تولیدی در منطقه به سایر مناطق ویژه و مناطق آزاد چه حکمی دارد؟

کلیه مبادلات بازرگانی از منطقه با سایر مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری، مشابه مبادله با خارج از کشور بوده و بدون هیچگونه تشریفات و صرفاً نیازمند ارایه اظهار نامه گمرکی می باشد.

میزان معافیت مالیاتی در منطقه ویژه اقتصادی گرمسار به چه میزان است؟

درآمد ابرازی ناشی از فعالیتهای ‌تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای تولیدی یا معدنی که توسط منطقه برای آنها پروانه بهره‌برداری صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد می‌شود و همچنین درآمدهای خدماتی بیمارستانها، هتلها و مراکز اقامتی گردشگری که توسط منطقه برای آنها پروانه بهره برداری یا مجوز صادر می‌شود از تاریخ شروع بهره‌برداری یا استخراج یا فعالیت به مدت  هفت ‌سال مشمول مالیات با نرخ صفر می‌باشد.

آیا امکان تمدید دوره معافیت تخفیف مالیاتی در منطقه ویژه اقتصادی گرمسار وجود دارد؟

مالیات با نرخ صفر برای بنگاههای مشمول این قانون که دارای بیش از پنجاه نفر نیروی کار شاغل باشند چنانچه در دوره معافیت، هرسال نسبت به سال قبل نیروی کار شاغل خود را حداقل پنجاه درصد (50%) افزایش دهند، به ازای هر سال افزایش کارکنان یک‌سال اضافه می شود.

تعداد نیروی کار شاغل و همچنین افزایش اشتغال نیروی کار در هر واحد با تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ارائه اسناد و مدارک مربوط به فهرست بیمه تأمین اجتماعی کارکنان محقق می شود. در صورت کاهش نیروی کار از حداقل افزایش مذکور در سال بعد که از مشوق مالیاتی این بند استفاده کرده باشند، مالیات متعلق در سال کاهش، مطالبه و وصول می‌شود. افرادی که بازنشسته، بازخرید و مستعفی می‌شوند کاهش محسوب نمی‌گردد.

تا زمانی که جمع درآمد مشمول مالیات واحد، معادل سرمایه ثبت و پرداخت‌شده باشد، پنجاه درصد (50%) مالیات سالهای بعد از دوره معافیت با نرخ صفر و پنجاه‌درصد (50%) باقی‌مانده با نرخهای مقرر در ماده (105) قانون مالیاتهای مستقیم و تبصره‌های آن محاسبه و دریافت می‌شود. درصورت کاهش میزان سرمایه ثبت و پرداخت‌شده اشخاصی که از مشوق مالیاتی این ماده برای افزایش سرمایه استفاده کرده باشند، مالیات متعلق و جریمه‌های آن مطالبه و وصول می‌شود.

آیا هزینه های تحقیقاتی و پژوهشی واحد های مستقر در منطقه مشمول تخفیف مالیاتی می شود؟

معادل هزینه های تحقیقاتی و پژوهشی اشخاص حقوقی، خصوصی و تعاونی در واحدهای تولیدی و صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری از منطقه که در قالب قرارداد منعقده با دانشگاهها یا مراکز پژوهشی و آموزش عالی دارای مجوز قطعی از وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در چهارچوب نقشه جامع علمی کشور انجام می شود، مشروط بر این که گزارش پیشرفت سالانه آن به‌تصویب شورای پژوهشی دانشگاهها و یا مراکز تحقیقاتی مربوطه برسد و ناخالص درآمد ابرازی حاصل از فعالیت‌های تولیدی و معدنی آنها کمتر از پنج ‌میلیارد ریال نباشد، حداکثر به میزان ده‌درصد (10%) مالیات ابرازی سال انجام هزینه مذکور بخشوده می‌شود.

نحوه محاسبه و پرداخت مالیات ارزش افزوده در مناطق ویژه چگونه است؟

مالیات ارزش افزوده در مراودات صادراتی و با سایر مناطق آزاد و ویژه مشمول معافیت بوده و در تعاملات با سرزمین اصلی مشمول قانون مالیات ارزش افزوده می باشد.

آیا در دوره معافیت مالیاتی، ارائه اظهارنامه مالیاتی ضروری است؟

بله. بهره مندی از کلیه معافیت های مالیاتی منوط به ارائه اظهارنامه عملکرد سالانه می باشد. مودیان مشمول این تخفیف مکلف به تسلیم اظهارنامه، دفاتر قانونی، اسناد و مدارک حسابداری حسب مورد، برای درآمدهای خود به ترتیب مقرر در این قانون و در مواعد مشخص‌شده به سازمان امور مالیاتی کشور می باشند و سازمان مذکور نیز مکلف به بررسی اظهارنامه و تعیین درآمد مشمول مالیات مودیان براساس مستندات، مدارک و اظهارنامه مذکور است و پس از تعیین درآمد مشمول مالیات مودیان، مالیات آنها با نرخ صفر محاسبه می‌شود

آیا فعالیت پیمانکاران در منطقه مشمول معافیت یا تسهیلات خاصی می شود؟

فعالیت پیمانکاران داخل منطقه چه به عنوان پیمانکار اجرایی سازمان منطقه و چه به عنوان پیمانکار اجرایی سرمایه گذاران، معادل مبلغ پیمان، مشمول معافیت مالیات ارزش افزوده می باشد.

فعالیت پیمانکاران در منطقه توسط چه مرجعی و به چه صورت جهت اخذ معافیت مالیاتی مستند می شود؟

به منظور استفاده از این معافیت لازم است که پیمانکاران از سازمان منطقه گواهی فعالیت دریافت و به سازمان امور مالیاتی ارائه نمایند.

آیا امکان ثبت شرکت در منطقه ویژه اقتصادی گرمسار وجود دارد؟

ثبت شرکت در منطقه با آدرس و پلاک ثبتی مندرج در قرارداد واگذاری زمین و با مراجعه به اداره ثبت شرکت های شهرستان گرمسار امکان پذیر می باشد

آیا ثبت شرکت در منطقه ویژه اقتصادی گرمسار مزیتی دارد؟

ثبت شرکت در منطقه با آدرس و پلاک ثبتی مندرج در قرارداد واگذاری زمین و با مراجعه به اداره ثبت شرکت های شهرستان گرمسار امکان پذیر می باشد

روش ثبت شرکت خارجی در منطقه ویژه اقتصادی گرمسار چیست؟

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است براساس درخواست سازمان منطقه و طبق آیین نامه مصوب هیات وزیران، اقدامات مورد نیاز در این خصوص را طبق ضوابط ثبت شرکت ها و مالکیت های صنعتی و معنوی در مناطق آزاد تجاری-صنعتی جمهوری اسلامی ایران موضوع تصویب نامه شماره 21453/ت15011ک مورخ 30/2/1374 و اصلاحات بعدی آن انجام دهد.

آیا ثبت شرکت برای فعالیت در منطقه الزامی دارد؟

بستگی به نوع فعالیت دارد. به عنوان مثال برای برخی فعالیت ها مانند ایجاد کارخانه صنعتی و صدور پروانه بهره برداری صنعتی، مستلزم ثبت شرکت می باشد. البته امکان واگذاری زمین به شخص حقیقی وجود دارد. لکن تا پیش از صدور پروانه بهره برداری صنعتی، فرد موظف است نسبت به ثبت شرکت با مالکیت حداکثری فرد یا افرادی که قرارداد واگذاری زمین به نام آنهاست اقدام نماید. برای برخی فعالیت ها مانند فعالیت های خدماتی الزامی به ثبت شرکت نیست.

آیا معافیت مالیاتی یا سایر معافیت های متعلقه به فعالان اقتصادی منطقه ویژه منوط به ثبت شرکت در منطقه می باشد؟

هر گونه معافیت منطقه ویژه، به فعالیت های اقتصادی داخل منطقه که بر اساس مجوزهای صادره توسط سازمان منطقه انجام شده تعلق می گیرد و ثبت شرکت در داخل یا خارج منطقه تاثیری بر آن ندارد.

نحوه تردد به شهرهای اطراف منطقه چگونه و فاصله آنها تا منطقه چقدر است؟

فاصله زمینی منطقه ویژه اقتصادی گرمسار با شهرهای همجوار عبارت است از: تهران 90، گرمسار 5، قم 170، سمنان 115 و ساری 270 کیلومتر

نحوه واگذاری انشعابات (آب، برق، گاز، تلفن) در منطقه چگونه است؟

براساس درخواست متقاضی انشعابات آب و مخابرات توسط سازمان منطقه و برق و گاز با معرفی سازمان منطقه توسط سازمان های دولتی ذی ربط واگذار می شود. لازم به ذکر است که واگذاری انشعاب برق از زمان شروع عملیات ساختمانی و واگذاری انشعابات آب، گاز و مخابرات در هنگام بهره برداری توسط مدیریت منطقه تعهد گردیده است.

آیا منطقه دارای شبکه جمع آوری فاضلاب می باشد؟

این شبکه طراحی شده و براساس اولویت های ایجاد زیرساختها اجرا خواهد شد.

آیا دسترسی به راه آهن سراسری کشور برای منطقه وجود دارد؟

اخذ مجوز اتصال به راه آهن سراسری کشور انجام شده و مسیر ریل اختصاصی مذکور و ایستگاه باری اختصاصی منطقه در حال طراحی می باشد

مجوزهای ساخت و ساز در منطقه توسط چه کسی صادر می شود؟

سازمان مسئول منطقه – شرکت مدیریت منطقه ویژه اقتصادی گرمسار

سطح احداث قابل بهره برداری در اراضی واگذار شده منطقه چقدر است؟

صنعتی 60%، دفاتر اداری، جهانگردی – پذیرایی و انبار با زیربنای 5000 متر مربع و بیشتر 50%، فرهنگی و انبار با زیربنای کمتر از 5000 متر مربع 40%، درمانی – بهداشتی 45% و سایر کاربری های خدماتی با هماهنگی مدیریت منطقه

حداقل میزان فضای سبز تکلیفی واحدهای صنعتی چقدر می باشد و آیا نوع فضای سبز الزامی است؟

کاربری های صنعتی و انبار 15% و سایر کاربری ها 25%. نوع فضای سبز اختیاری می باشد.

نظارت بر ساخت و ساز در منطقه توسط چه کسی انجام می شود؟

دفتر فنی شرکت مدیریت منطقه ویژه اقتصادی گرمسار و در پروژه های سرمایه گذاران به عنوان نظارت عالیه

هزینه مجوزهای ساخت و ساز، نظارت ها و پایان کار ساختمانی چه میزان است؟

جهت اخذ پروانه ساخت و ساز برای اولین بار هیچگونه عوارضی دریافت نمی گردد. اما بعد از انقضای مهلت دوساله چنانچه منطقه قرارداد را تمدید نماید خریدار موظف است نسبت به اخذ مجوز جدید و تمدید پروانه ساختمان با پرداخت هزینه طبق نرخهای مصوب اعلامی منطقه اقدام نماید.

ساخت و ساز در منطقه براساس چه ضابطه ای انجام می پذیرد؟

ضوابط و مقررات ساخت و ساز منطقه که از همین سایت قابل دانلود می باشد

مهلت احداث تاسیسات و ابنیه جهت انجام فعالیت اقتصادی در منطقه چه مدت می باشد؟

خریدار متعهد است حداکثر تا مدت یک سال پس از تاریخ قرارداد، طبق برنامه زمانبندی ارائه شده نسبت به اجرایی نمودن طرح تا مرحله اخذ پایان کار از منطقه اقدام نماید. در صورت تاخیر در اجرای پروژه، خریدار باید دلایل توجیهی تاخیرات را ارائه دهد. چنانچه دلایل موجه باشد بنا به درخواست خریدار، منطقه اجرای پروژه را تا مدت 1 سال تمدید خواهد نمود.

وضعیت مالکیت کنونی اراضی منطقه ویژه اقتصادی گرمسار چیست؟

کل مساحت 2000 هکتار منطقه در حال حاضر دارای سند تک برگ به نام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران می باشد

نحوه فروش یا اجاره زمین چگونه است و مبلغ آن به چه نحو تعیین می شود؟

فروش یا اجاره اراضی، متناسب با درخواست متقاضیان قابل انجام است. مبالغ آن توسط ارزیابی کارشناسان رسمی تعیین می شود.

آیا برای میزان مشارکت با شرکت های خارجی برای فعالیت در منطقه محدودیتی وجود دارد؟

خیر.

بهای پرداختی بابت زمین واگذار شده شامل چه خدماتی نمی شود؟

هزینه انشعابات، شامل آب، برق، گاز، دیتا، فاضلاب و تلفن

نوع واگذاری اراضی به سرمایه گذاران به صورت تملیکی است یا استیجاری؟

متناسب با نوع درخواست متقاضی و موافقت مدیریت سرمایه گذاری منطقه به هر دو صورت تملیکی و استیجاری امکان پذیر است

آیا در واگذاری های تملیکی سند تک برگ به خریدار ارائه می شود؟

بله

زمان ارائه و شرایط ارائه اسناد تفکیکی اراضی واگذار شده به چه نحو می باشد؟

بر اساس قانون، صدور اسناد مالکیت تفکیکی موکول به ارائه پایان کار صادر شده توسط سازمان منطقه می باشد. لذا انتقال سند ثبتی ملک مشروط به انجام اقدامات زیر است:

خریدار پروانه ساختمانی را اخذ و ساخت و ساز را تکمیل و پایان کار ساختمان را از منطقه دریافت نموده باشد.

خریدار پروانه بهره برداری، فعالیت و یا خدماتی خود را برابر مقررات شرکت منطقه ویژه اقتصادی گرمسار اخذ و بهای زمین را بطور کامل پرداخت نموده و با واگذارنده تسویه حساب کامل کرده باشد.

تفکیک املاک و مستغلات منطقه و صدور اسناد مالکیت در منطقه با درخواست سازمان منطقه و توسط اداره ثبت اسناد و املاک مربوط انجام می شود.

هزینه اسناد تفکیکی اراضی واگذار شده بر عهده چه کسی می باشد؟

هزینه های قانونی انتقال مالکیت بالمناصفه و هزینه حق الثبت و حق التحریر در زمان انتقال سند توسط خریدار پرداخت می گردد.

فروش اراضی واگذار شده توسط سرمایه گذاران به شخص ثالث در چه زمانی امکان پذیر است؟

پس از صدور اسناد تفکیکی

نقش منطقه ویژه در فروش عرصه و عیان موجود در آنها برای اراضی واگذار شده به صورت قطعی چیست؟

انتقال املاک و مستغلات در منطقه بین اشخاص حقیقی و حقوقی در هر مرحله با اطلاع سازمان و رعایت مقررات مربوط امکان پذیر خواهد بود.

آیا امکان بکارگیری اتباع خارجی در منطقه ویژه و محدودیتی در بکار گیری آنها وجود دارد؟

کارگاه‌های واقع در منطقه می‌توانند از خدمات، تخصص‌ها و مهارت‌های متخصصان تبعه کشورهای خارجی استفاده نمایند.

نسبت کارگران خارجی نباید از ده درصد (10%) کل شاغلان هر منطقه بیشتر باشد.

آیا اجازه اسکان نیروی انسانی در واحدهای اقامتی ساخته شده توسط سرمایه گذاران در منطقه ویژه وجود دارد؟

اسکان موقت نیروی انسانی در منطقه بلامانع است.

جمعیت شهرهای مجاور منطقه چقدر می باشد؟

جمعیت شهرستانهای گرمسار و ایوانکی مجموعاً در حدود یکصدهزار نفر می باشد.

پتانسیل منطقه در تامین نیروی انسانی کارگری و مهندسی به چه میزان است؟

با توجه به وجود شهرهای همجوار، امکان تامین نیروی انسانی کارگری و متخصص از شهرهای گرمسار، ایوانکی، پاکدشت، شریف آباد، ورامین، قم و تهران وجود دارد.

پروانه اشتغال اتباع خارجی در منطقه با چه فرایند و توسط چه مرجعی صادر می شود؟

براساس درخواست کارگاه متقاضی، تایید سازمان منطقه و توسط واحد کار و خدمات اشتغال ‌منطقه صادر می‌شود.

آیا قانون کار منطقه با قانون کار کشور متفاوت است؟

امور مربوط به اشتغال نیروی انسانی و روابط کار و تامین اجتماعی، قرارداد کار، شرایط کار و مراجع حل اختلاف آنها بر اساس مقررات اشتغال نیروی انسانی، بیمه و تامین اجتماعی در مناطق آزاد تجاری-صنعتی، موضوع تصویب نامه شماره 33433/ت25ک مورخ 16/3/1373 و اصلاحات بعدی آن می باشد.

مرجع حل و فصل اختلافات کارگر و کارفرما در منطقه چه سازمان یا مسئولی می باشد؟

واحد کار و خدمات اشتغال منطقه که توسط وزارت کار و امور اجتماعی با هماهنگی سازمان منطقه ایجاد شده، نسبت به‌تنظیم امور بازار کار، نظارت بر مسایل حفاظت و بهداشت کار و سایر امور اقدام خواهد کرد. سرپرست واحد کار و خدمات اشتغال با پیشنهاد سازمان منطقه و حکم وزیر کار و امور اجتماعی منصوب می‌شود.

نحوه اخذ تسهیلات بانکی برای فعالیت ها چگونه است؟

تسهیلات بانکی بر اساس قوانین کشور، به درخواست متقاضی و موافقت بانک پرداخت می شود

تسهیلات بانکی برای متقاضیان دارد و چه مساعدت هایی انجام می دهد؟

منطقه ویژه در مراحل اخذ تسهیلات نسبت به ارائه هرگونه تاییدیه، مکاتبات با بانکها و تسهیل شرایط ترهین اراضی به عنوان وثایق مورد قبول بانک، ایفای نقش می کند. منطقه ویژه راساً نسبت به پرداخت تسهیلات به متقاضیان اقدام نمی نماید.

ثبت پرسش جدید

[contact-form-7 404 "Not Found"]